Yılbaşı Sizin Neyiniz Olur ?

20
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yılbaşı neyimiz olur? Ramazan Bayramımız mı? Kurban Bayramımız mı? Kandilimiz mi?

Biz Muharremlerle,Martlarla başlayan yıllar da biliriz…Ki,hiç biri böyle şımarıklıkla,böyle ayyaşlıkla,böyle kumarbazlıkla açılmazdı.Hepsi efendi yıllardı.

Bu bahsi bu kadarla geçiyor ve Noel Baba’ya geliyorum: Memleketimize, herhalde Beyoğlu’ndan giren,Haliç’i atlayarak Fatih’lere, Aksaray’lara,sonra Rumeli’ye ve Boğaz’ı aşarak önce Kadıköy’lere, Moda’lara ve sonra Üsküdar’lara ve oradan Anadolu’ya geçen bu bunak,neyimiz olur:Babamız mı,dedemiz mi,amcamız mı yoksa Avrupalılıktan pîrimiz mi?
İstanbul’un Tepebaşı’ndan Adana’nın Tepebağı’na kadar her yeri bilen,her yere uğrayan bu moruk kimdir,necidir?
Bir resmine bakarsanız Havarilere,öteki resmine bakarsanız Rasputin’e benzeyen bu islambil papazı aramızda nenin nesidir…Bunu ihç merak etmediniz mi?

Siz bırakın da ben söyleyeyim kim olduğunu:
O,Haçlı Seferleri’nden kalma bir kılınç artığıdır.O zaman silahla giremediği yerlere,şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.
O,evimize girerken eşeğini kapımızın halkasına bağlayan bir Piyer Lermit’tir…Kardeşlerini Mukaddes Savaş’a hazırlamaktan geliyor.
O,adıyla sanıyla bir misyonerdir ki,kılığını değiştirmiş…Ve bizi avlamaya,kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan çocuklarımızdan başlamıştır.Bu cömertliğin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz,fedakarlığının sebebini düşünmediniz mi?

Bırakın, onun hakkından ben gelirim:İşte sakalını çekince gördünüz…Sakalı elimde kaldı ve altından Lücifer (şeytan) çıktı.Bİlirsiniz ki,casuslar da kıyafetlerini ekseriya böyle değiştirirler.Bu,mezar beğenmeyen hortlağa ya mezarını gösterin,yahut bırakın,haçında çarmıha gereyim onu.
Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız:Muhakkak,bir şeyinizi çalmıştır.
ARİF NİHAT ASYA

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Yoruma kapalı.