Diyanet İşlerinden Fetva: Milli Piyango ve Şans Oyunları Haramdır

36

Kur`an ne diyor?- Kumar ve benzeri kötü alışkanlıklar hakkında Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: `Ey İman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar, fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?` (2 Maide, 5/90-91)

En temiz kazanç el emeği ile kazanılandır`Hutbenin devamında `Kazancın helal olması, meşru yollardan elde edilmesine bağlıdır. Geçimin helal yollardan sağlanması, dinimizce ibadet olarak değerlendirilmiştir. `Hangi kazanç en temiz ve en helal yolla elde edilmiş olur?` diye sorulduğunda Sevgili Peygamberimiz(s.a.v.), `Kişinin el emeği ile ve kimseyi aldatmaksızın yaptığı meşru ticaret yoluyla elde ettiği kazançtır` cevabını vermiştir. Şans ve kumar oyunlarının temel niteliği, hiçbir emek sarf edilmeden, haksız yere kazanılmış olmasıdır` deniliyor.

Hutbede `Gelişen teknolojik şartlar, artık kumarı masa başında ve birkaç kişi tarafından oynanır olmaktan çıkarıp; büyük kitlelerin iştirak ettiği sayısız kumar türünü de ortaya koymuştur. Bugün sanal ortamda, kumar rahatlıkla oynanabilmektedir` ifadeleriyle sayısal loto, şans topu ve milli piyangonun büyüyen bir tehlike olduğuna dikkat çekiliyor.

DİYANET MİLLİ PİYANGODAN KAYNAK ALMIYOR

Diyanet`in milli piyangonun haram olduğu yönünde görüş belirtmesi laikçi çevreleri rahatsız etti. Bu çevreler, `Madem ki haram, Diyanet neden Milli Piyango gelirlerinden kaynak alıyor?` sorusunu gündeme getiriyor. Oysa, Diyanet yetkilileri tarafından gazetemize yapılan açıklamada; Milli Piyango İdaresi`nden kendilerine herhangi bir kaynak aktarımının olmadığını belirtti. Sözkonusu açıklamada, `Diyanet`in bütçesi genel bütçeden gelen kaynaklara dayanmaktadır` denildi.

Milli Piyango`nun internet sitesinde yer alan bilgilere göre ise, kaynak aktarılan kamu kuruluşları şu şekilde sıralanıyor: Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Europalia Festival Fonu Olimpiyat Oyunları, Savunma Sanayii Destekleme Fonu, Kesintisiz Eğitime Katkı, Tanıtma Fonu. Şans ve kumar oyunları kategorisine giren Milli Piyango, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da haram olarak görülüyor. Diyanet işleri Başkanlığı tarafından 21 Aralık 2003 tarihinde yayınlanan fetvada, Milli Piyango`nun da Spor Toto, Spor Loto ve Sayısal Loto gibi `şans oyunu` olduğu belirtiliyor.

Diyanet işleri Başkanlığı, o tarihte Milli Piyango`dan kazanılacak en büyük ikramiye olan 10 trilyonun `haram sayılacağını` açıklamıştı. Bu arada görüş almak için aradığımız `Diyanet Alo Fetva` yetkilileri de `Milli Piyango haram mı helal mi?` şeklindeki sorumuza `Kesinlikle haramdır, çünkü İslam, Milli Piyango, Spor Toto, Spor Loto, Sayısal Loto gibi şans oyunlarını yasaklıyor` cevabı verildi.

Diyanet tarafından 25 Şubat 2005 tarihinde camilerde okutulan hutbede de `kumar ve şans oyunları haramdır` deniliyor. `Kumar ve şans oyunları` başlıklı hutbede, şans oyunlarının haram olduğu belirtiliyor. Şans oyunlarının haram olmasınının gerekçeleri şöyle sıralanıyor: `Temel kazanç prensiplerine aykırı olması, çalışıp üretme yeteneğini köreltmesi ve çalışmadan kazanma arzusunu kamçılaması gibi daha pek çok olumsuz sonuç doğurması sebebiyle dinimizce kesin olarak yasaklanmıştır.`

Yoruma kapalı.